Včera se jel mužský i ženský sprint v biatlonu v norském Holmenkollenu. Muži vyrazili na trať jako první, z českých reprezentantů se představil s číslem 11 Jaroslav Soukup, Ondřej Moravec vyrazil s číslem 42, Michal Šlesingr si vylosoval číslo 83 a až s číslem 101 se představil Michal Krčmář.

Mezi prvními na trati byl ruský favorit Anton Shipulin, který však v případě ležky i stojky udělal jednu chybu a o stupně vítězů se proto nepopral. S číslem 8 vyrazil na trať další z favoritů a vedoucí závodník Světového poháru Francouz Martin Fourcade, hned za ním pak Rus Evgenyi Garanichev. Oba si vedli během závodu velice dobře, střelba vleže proběhla bezchybně, zlom nastal až ve stojce, kde musel Garanichev na jedno trestné kolo a přenechal tak Fourcadovi první místo. Jedenáctý v pořadí Jaroslav Soukup bohužel již na první střelbě udělal jednu chybu, čímž se hodně propadl, a smolnou jízdu završil dvěma trestnými koly po stojce. Celkově se Jaroslav Soukup umístil na šedesátém místě, tedy na posledním možném místě přípustném pro stíhací závod. V první části závodu si nevedli špatně ani Lotyš Andrejs Rastorgujevs či Ukrajinec Oleksander Zhyrnyi, avšak Rastorgujevs pokazil střelbu ve stoje a Zhyrnyi běžecky nestačil na přední příčky. Nepovedený závod si připsal též Ondřej Moravec, který sice zastřílel ležku bezchybně, avšak stojka se nedala popsat jinak než katastrofálně – se třemi chybami musel Moravec uhánět na trestná kola. Běžecky si však vedl o něco lépe než Jaroslav Soukup, a tak skončil těsně před ním na padesátém devátém místě.

V polovině závodu se začala situace lámat a pozornost si vyžádala jízda domácích Norů. Jako první vyjel s číslem 53 Ole Einar Bjørndalen, nejstarší účastník závodu. S velkou podporou publika, čistou střelbou a rychlým během si doběhl tento dvaačtyřicetiletý Nor pro stříbrnou medaili. O stupně vítězů zabojoval též mladší ze sourozenců Bøeových Johannes. Dlouho vedl v průběžném pořadí, avšak jedinou chybou ve stoje si pohoršil a dojel na třetí místo. Tam však nevydržel dlouho. Bronz nakonec získal po bezchybné střelbě Ukrajinec Sergey Semenov, který překvapil již ve čtvrtečním závodě smíšených štafet. Poslední dva čeští biatlonisté si vedli mnohem lépe než jejich kolegové. Michal Šlesingr sice chyboval vleže, avšak díky čisté stojce a dobrému běžeckému výkonu se dostal na krásné patnácté místo. Drama přišlo v cílové rovince, kde těsně před ním jedoucí Němec Simon Schempp upadl a Michal Šlesingr musel rychle zareagovat, aby též neskončil na zemi. Poslední jedoucí Michal Krčmář jel podobnou jízdu jako Michal Šlesingr (jedna chyba vleže, bezchybně ve stoje) a dojel si pro čtyřiadvacáté místo. Všichni čtyři čeští biatlonisté si tak zajistili start ve stíhacím závodě, jenž se koná v neděli ve 13:25.

Co se týče žen, jejich závod byl mnohem příznivější pro pohled českého diváka. Z českých biatlonistek se jako první vydala na trať Gabriela Soukalová s číslem 33, následovala Veronika Vítková s trikotem číslo 51, Lucie Charvátová měla číslo 75 a až s číslem 95 jela Jessica Jislová, která se do závodu dostala kvůli nemoci Evy Puskarčíkové.

Mezi favoritky patřily v prvním úseku například Finka Kaisa Mäkäräinenová s číslem 10 či Němka Franziska Hildebrandová, jež vyrazila do závodu hned za Finkou. Ačkoli byla Němka na střelnici bezchybná, běžecky nestačila a skončila na desátém místě, Finka naopak jednou minula a i přes to se dostala těsně před Hildebrandovou na deváté místo. Na trati však zazářila Francouzka Marie Dorin Habertová, která se díky bezchybné střelbě a rychlému běhu dostala průběžně na první místo. V dalším úseku mezi sebou bojovaly Italka Dorothea Wiererová s číslem 31 a Gabriela Soukalová. Ačkoli převedla Wiererová obdivuhodnou bezchybnou a rychlou střelbu, běžecky strádala a Italka dojela průběžně druhá. Soukalové nespadla poslední rána v ležce, tudíž musela na trestné kolo a utekla jí zlatá medaile. Avšak o čtyři desetiny vteřiny získala náskok na Wiererovou a dojela těsně před ní na druhém místě. Překvapením celého závodu byla Norka Tiril Eckhoffová, která je známá svým výborným během, ale také i mizernou střelbou, především vestoje. Dnes však neminula ani jeden terč a s náskokem patnácti vteřin si dojela na první příčku, čímž posunula Soukalovou na třetí příčku. Ani to však nebyl konec a Soukalová byla sesazena ze stupňů vítězů Němkou Laurou Dahlmeierovou, jež sice udělala jednu střeleckou chybu, běžecky však byla lepší než česká reprezentantka, tudíž slavilo Německo bronz.

Ostatní české ženy si vedly též dobře. Veronika Vítková si razantně polepšila své selhání ze smíšené štafety a s čistou střelbou dojela do cíle na sedmém místě. Závod se střelecky příliš nepovedl Lucii Charvátové, která udělala jednu chybu při ležce a dvě chyby ve stojce, rychlým během se však vytáhla na třicáté třetí místo. Jessica Jislová to měla přesně naopak – zastřílela obě položky čistě, avšak její běh nebyl natolik rychlý a jen o několik málo vteřin jí uteklo poslední bodované čtyřicáté místo. Celkově tak skončila čtyřicátá první. Všechny čtyři ženy si ale zajistily dnešní start ve stíhacím závodu, který můžeme sledovat od 16:10.