Je to sen každého malého kluka najít jednou poklad obrovské ceny, ideálně podle prastaré mapy s křížkem tam, kde je zakopán. Jsou to však jen sny a pohádky a realita je jiná. Nicméně někdy se ovšem štěstí opravdu usměje tehdy, kdy to člověk vůbec nečeká. Své o tom ví skupina dělníků, kteří nedaleko španělské Sevilly našli v pátek 29. dubna při kopání základů starý poklad z doby římské říše.

     Jedná se o skutečně unikátní nález. Dělníci a po nich zkušení archeologové, kteří byli do obce Tomares, ležící nedaleko Sevilly, přivolání, objevili nakonec 19 amfor (které mají samy o sobě historickou cenu) plných bronzových a stříbrných mincí. Ty jsou historiky datovány zhruba do čtvrtého století našeho letopočtu, kdy se již blížil zánik antického Říma, a podle způsobu uložení v amforách, které se používaly spíše jako nádoby na potraviny nebo víno, měly takto být dočasně uloženy. Protože se však jednalo o dobu všeobecných zmatků a stále sílily nájezdy barbarů, bylo místo nejspíše opuštěno a na obrovské bohatství se zapomnělo.

     Celkem 600 kilogramů mincí, jichž je několik desítek tisíc, bude předáno do muzeí k dalšímu zkoumání. Ke konzultaci budou nejspíše pozváni i historici z Itálie, kteří mají mnohem větší zkušenosti s památkami z doby Římské říše. Je však ještě příliš brzy na to, aby se dala vyslovit hodnota celého nálezu, k tomu je potřeba patřičná dokumentace, výzkum a názor renomovaných archeologů. Již teď je však jisté, že se bude jednat o závratnou částku, kterou nelze ani odhadovat. Navíc stavební práce v obci Tomares byly dočasně pozastaveny, a na místě nyní bádají historici a hledají další možné památky, které by bylo možné v okolí nálezu objevit.